Profesyonel olmayan bir Dövme stüdyosunda ya da gençlik yıllarınızda verdiğiniz yanlış bir kararla veya alkollü iken ya da yeni dövmecilik merakı sarmış bir arkadaşınızın kobaylarından biri olarak yaptırdığınız dövmenizin beklediğiniz gibi olmaması inanılmaz derecede hayal kırıklığı yaratır. Bu noktada pek de çekici olmayan dövmenizden nasıl kurtulacağınız konusunda bir fikriniz olmayabilir.

İstenmeyen bir dövmeyi insanın vücudunda taşıması zor bir durumdur. Çünkü dövmenin gösterişli olması gerekiyordu ama şimdi sürekli gizlemek gerekecek. Günümüzde istenmeyen dövmelerinizden kurtulmanın yollarından biri dövme sildirmektir. Lazer ile yapılan bu işlem uzun, masraflı ve oldukça acı vericidir. Diğer bir yol ise Kapatma Dövme (Cover Up Tattoo) dir. Süreç ve maliyet, dövme sanatçısının tasarımına, uzmanlığına ve yapılacak işlemin zorluğuna bağlıdır. Kapatma Dövme, bu iş için yeterli bilgiye sahip profesyonel dövme sanatçıları tarafından uygulanmalıdır. Kullanılacak olan renklerin ve modelin özenle eski dövmeyi kapatacak bir şekilde seçilmesi gerekir ki eski halinden daha da kötü bir dövmeniz olmasın.

Kapatma Dövme ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan ilki Dövmeyi yapacak olan kişinin konu ile ilgili tecrübesidir. Referans olarak Dövme sanatçınızın daha önce yapmış olduğu Kapatma Dövme (Cover Up Tattoo) modellerini mutlaka incelemelisiniz.  

Dövme Kapatma (Coverup) işlemleri şu sıra ile ilerler;

  • Dövme Sanatçınız modelin çeşitli açılardan fotoğrafını çeker.
  • Çekilen fotoğraf üzerinde günümüzdeki teknolojik imkânlardan yararlanılarak dijital ortamda tasarımlar yapılır.
  • Fikir birliğine varıldıktan sonra randevu tarihi kararlaştırılır ve kapatma işlemi modele göre seanslara bölünerek uygulanmaya başlanır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise seçeceğiniz modeldir. Hayatınızın geri kalanında vücudunuzda taşıyacağınız modelin sadece bir öncekini kapatması değil aynı zamanda artık saklamanız gerekmeyen bir model olması gerekiyor. Bu nedenle sadece eski, pişman olduğunuz dövmenizden kaçmak için sonra pişman olacağınız bir başka modelle hızlıca kapattırmaya çalışmayın. Dövme acele kararlarla yapılmaması gereken bir vücut süsleme sanatıdır. Dövme Sanatçınızın sizi doğru yönlendirdiğinden emin olun ve tasarım için gereken zamanı kendisine tanıyın.

Dövme sanatçısı Nur Şahinkaya, İstanbul Beylikdüzünde Ekinoks Tattoo bünyesinde, profesyonel bir dövme stüdyosunda Kapatma (Cover up) dövme işlemlerini başarı ile gerçekleştirmektedir. Dövme kapatma çalışmalarımıza instagram adresinden ya da sitemizdeki galeri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir