Dövmeyi topluma karşı bir isyan eylemi olarak görebiliriz, ancak bu, insanların dövme yaptırmalarının birçok nedeninden sadece biridir.
Dövme, dünyanın farklı bölgelerinde birbirinden bağımsız ve aynı zamanda ortaya çıktı. Bu farklı bölgelerde geliştirilen farklı tarz ve teknikler, günümüzde de tüm dövme tutkunlarının ve sanatçılarının kullanımındadır.

Tarih öncesi kişilerin dövme yapmayı bildiği ve uyguladığına dair kanıtlar Fransa, Portekiz ve İskandinavya’da keşfedilen araçlardır. Bu aletler en az 12.000 yaşındadır ve dövme için kullanılmıştır. Bilinen en eski dövmeler, MÖ 5.-4 tarihlerine ait buz adam Ötzi ve Alplerde Ötz vadisinde bulunan mumyadır. Ayrıca, Alman ve Kelt kabilelerinin de kendilerine dövme yaptıklarını biliyoruz. Antik Mısır’dan mumya Amunet ile Pazyryk ve Siberia mumyalarının da (MÖ 2. binyılın sonundan kalma), üzerlerinde de dövmeler olduğunu gördük. Yani dünya tarihinde dövmeler çok eski insanlar tarafından uygulanıyordu.

Antik Mısır ve hindistanda dövme iyileştirme ve dini tapınma metodlarından biri olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda sosyal statü ve cezalandırmanın da bir çeşit işaretiydi. Filipinler’deki dövmeler, rütbe ve başarıların işaretleriydi ve insanlar dövmenin büyülü özelliklere sahip olduğuna inandılar.

Hıristiyanlık ortaya çıktığında dövme, barbarca bir gelenek olarak kabul edildi ve Avrupa’da yavaşça kayboldu. Sir Martin Frobisher, William Dampier ve Kaptan James Cook gibi gezginler, kendileriyle birlikte ziyaret ettikleri yerlerden yerli halkı getirdiler bunların geneli dövmesi olan insanlardı. İlk olarak, dövme, denizciler ve alt sınıflar içindi ancak zamanla, dövme sanatçıları gittikçe daha uzmanlaştıkça, dövme, profesyonellerin yüksek fiyatlarını ödeme gücü olan aristokrasinin hobisi haline geldi. Dövme daha ucuz hale geldikçe yine alt sınıfın bir işareti olarak görülüyordu. 1960’lara kadar böyle devam etti. hippi hareketi zamanında dövme yavaş yavaş, kabul edilebilir bir kendini ifade biçimine dönüştü. Mattel’in bile dövmeli barbie bebekleri satmaya başladığı bir ana akım haline geldi. Her iki cinsiyetten, tüm ekonomik sınıflardan ve her yaştan insanlar dövme yaptırmaya başladılar ve artık 2000 yıllarında Amerikalıların% 15’inin dövmesi vardı.

Merhaba, bu bir yorumdur.
Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir